فناوری

رسوب لایه نازک


تعداد فن آوری هایی که بخش “فناوری بالا” را تشکیل می دهند و از رسوب لایه نازک استفاده می کنند از نظر تعداد بسیار زیاد است:

صفحه نمایش های تخت شامل تلویزیون، صفحه نمایش کامپیوتر، تبلت، لپ تاپ، تلفن های هوشمند یا هر دستگاهی که نیاز به صفحه نمایش با وضوح بالا دارد. لوله های تصویر در حافظه دور ما هستند همانطور که ما شاهد تکامل تلویزیون ها بودیم. LCD همچنان به عنوان فناوری غالب در بازار باقی می ماند، در حالی که فناوری های جدید شامل OLED، و همچنین نسل بعدی QD-OLED، QNED و MicroLED هستند.

انرژی خورشیدی رویای بسیاری است که مایلند وضعیت موجود را به سمت استقلال انرژی بیشتر و با تأثیر کمتر بر محیط زیست مهاجرت کنند. پیشرفت‌ها در فناوری لایه نازک امکان تولید کارآمدتر سلول‌های خورشیدی را فراهم می‌آورد که در نهایت منجر به یک منبع تبدیل انرژی قوی‌تر می‌شود.

کاربردهای پوشش عمومی در ایجاد بسیاری از محصولات رایج که تحت خلاء پوشش داده می شوند، از جمله عینک آفتابی، قطعات خودرو، شیشه و بسیاری دیگر استفاده می شود.

بسیاری از این محصولات با تکنولوژی بالا با استفاده از مقداری خلاء بالا تولید می‌شوند که معمولاً برای بهبود کیفیت محصول نهایی به پمپ‌های سرمایشی، تله‌های آب یا خنک‌کننده‌های سرمایشی نیاز دارند. سیستم‌های Cryopump آلاینده‌ها را از محفظه به دام می‌اندازند و قبل از ادامه مراحل فرآیند، سطح بالایی از خلوص را تضمین می‌کنند. بدون این مرحله حیاتی، سطوح خلوص بالا در غیر این صورت قابل دستیابی نیستند و بسیاری از فناوری‌های مورد استفاده امروز امکان‌پذیر نیستند.

کوره های خلاء


محفظه مهر و موم شده یک کوره خلاء از پمپ های خلاء برای حذف هوا و گاز از محفظه استفاده می کند که باعث می شود انجماد ZSP برای این کاربرد عالی باشد. با افزودن بخاری‌ها، محصول داخل آن را می‌توان در محیط خلاء تا دمای 3000 درجه سانتی‌گراد (5432 درجه فارنهایت) پردازش کرد. کرایوپمپ ها را می توان از منبع گرما محافظت کرد و در هر جهتی برای به دام انداختن آلاینده ها از محفظه استفاده کرد. کاربردهایی که از قوام بالا و آلودگی کم ارائه شده بهره می برند عبارتند از:

آنیلینگ

لحیم کاری

تف جوشی

حرارت درمانی

نیمه هادی

دستگاه های نیمه هادی


شامل ترانزیستورها، MEMS، حافظه (DRAM، حافظه فلش)، بسته بندی سطح ویفر (WLP)، اتصالات و الگوسازی هستند. این دستگاه ها با استفاده از مراحل مختلف فرآیندی تولید می شوند که بسیاری از آنها به خلاء بالا یا دمای پایین نیاز دارند .

کاربردهای مصرف کننده فناوری نیمه هادی عبارتند از:

تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها (شامل شتاب‌سنج‌ها و ژیروسکوپ‌های داخلی)

تلویزیون ها، پخش کننده های بلوری و کنسول های بازی ویدیویی

کامپیوتر، کارت حافظه و درایو فلش USB

سنسورهای ناوبری خودرو و کیسه هوا، تجهیزات پزشکی و ارتباطی، روباتیک صنعتی و بسیاری موارد دیگر