کاربرد پزشکی

MRI


تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که در رادیولوژی برای تجسم ساختارهای داخلی بدن با جزئیات استفاده می شود. آهنرباهای پیشرفته MRI امروزی:

با استفاده از مواد خاکی کمیاب، که در دماهای بسیار پایین (4.2 K/-269 درجه سانتیگراد/-452 درجه فارنهایت) ابررسانا هستند، تولید می شوند.

از هلیوم مایع برای خنک کردن آهنربای ابررسانا استفاده کنید. در برخی از سیستم های MRI، خنک کننده های سرمایشی سپرهای سیستم MRI را خنک می کنند که برای به حداقل رساندن میزان هلیوم مایع مصرفی طراحی شده اند.

در سایر سیستم‌های MRI، خنک‌کننده‌های سرمایشی در واقع با تغلیظ مجدد هلیوم ارزشمند، تلفات هلیوم را از بین می‌برند و در نتیجه یک سیستم «ضایع صفر» ایجاد می‌شود.

کاربردهای بعدی MRI میزان هلیوم مایع مورد استفاده در سیستم را کاهش می دهد و بنابراین برای سرد نگه داشتن آهنربای ابررسانا بیشتر به سیستم سرمایشی وابسته است.

خنک‌کننده‌های سرمایشی مانند استفاده از آن‌ها در MRI، آهن‌ربا را در سیستم NMR خنک می‌کنند و به کاربر این امکان را می‌دهند که قدرت میدان آهنربا را به راحتی در مقایسه با سیستم‌های هلیوم مایع استاندارد تغییر دهد.

علاوه بر این، سرمایش با سرد کردن سپر تشعشع و ایجاد یک مانع حرارتی، ناحیه آزمایشی داخلی NMR را از تابش خارجی جدا می‌کند

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یک تجارت بسیار بزرگ و جهانی است. اگرچه MRI به رشد پیوسته در کشورهای توسعه یافته ادامه می دهد، اما رشد واقعی، معرفی سیستم های MRI مقرون به صرفه به کشورهای در حال توسعه مانند چین، هند و برزیل است.

پرتو درمانی


در حالی که MRI یک ابزار تشخیصی است، پرتو درمانی یک ابزار درمانی است. رایج ترین نوع پرتو درمانی ، پروتون درمانی است که از پرتوی از پروتون برای تابش بافت بیمار استفاده می کند که اغلب در درمان سرطان است. بیشترین تکنولوژی پروتون درمانی:

از آهنرباهای ابررسانا با قدرت بالا استفاده می کند که باید با استفاده از خنک کننده های پیشرفته تا دمای هلیوم مایع خنک شوند.

همچنین ممکن است نیاز به استفاده از پمپ های سرمایشی برای ایجاد خلاء بالا در سیستم پروتون درمانی داشته باشد.

سیستم های پروتون درمانی نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی دارند، اما یک تجارت جهانی در حال رشد هستند. بسیاری از پیشرفته‌ترین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سرطان جهان در حال حاضر روی این فناوری هیجان‌انگیز و نجات‌بخش سرمایه‌گذاری می‌کنند یا در حال سرمایه‌گذاری در آن هستند.

تشدید مغناطیسی هسته ای (NMR)


NMR پدیده‌ای است که در آن هسته‌هایی که تحت یک میدان مغناطیسی قوی قرار می‌گیرند، مانند آهن‌رباهای کوچک عمل می‌کنند. سپس امواج رادیویی خارجی انرژی تولید شده از آهن رباهای هسته ای را جذب می کنند.

MRI پیش بالینی


MRI پیش بالینی در تحقیق و توسعه تشخیص و/یا درمان حیاتی است. این نرم افزار راه هایی برای تصویربرداری از یک بیماری در زمان واقعی (در حیوانات) برای ارزیابی تغییرات و پاسخ ها در مدل را امکان پذیر می کند. یک میدان مغناطیسی بالا در این سیستم ها مورد نیاز است که تنها با استفاده از سیم ابررسانا که در دمای هلیوم مایع نگهداری می شود، می توان به آن دست یافت.

از سیستم سرمایش ها برای خنک نگه داشتن سیم ابررسانا استفاده می شود و نیاز به هلیوم مایع را کاهش می دهد.

فناوری MRI بدون کرایوژن، که توسط خنک‌کننده‌های سرمایشی خنک می‌شود، می‌تواند سبک‌تر، قابل حمل‌تر و با هزینه کمتر برای مشتری ساخته شود – در نتیجه فرصت‌های بالقوه بازار را گسترش می‌دهد.